Χάρη δεν έχει απλά την αποκλειστική χρήση του δώματος έχει κατοικία δηλωμένη ως νόμιμη ( χωρίς να υπάρχουν στοιχεία νομιμότητας ) με χιλιοστά και τον αέρα από εκεί και πάνω..Συναίνεση συνιδιοκτητών και βέβαια μπορεί να πάρει γιατί ο συνιδιοκτήτης έχει ένα ανάλογο συμβόλαιο και αυτός αυθαίρετη κατοικία στο άλλο μισό δώμα ...και μάλιστα χωρίς τη βούληση να το τακτοποιήσει...
Οπότε όλοι συμφώνησαν , δόθηκαν χιλιοστά σε αυθαίρετους τελείως χώρους και φυσικά όπως καταλαβαίνεις δεν υπήρχαν σχέδια θεωρημένα από την πολεοδομία.
Είναι μόνο δύο οι συνιδιοκτήτες σ'όλη την πολυκατοικία και ναι έγινε γονική παροχή και σύσταση ανά τους ορόφους σε τελείως αυθαίρετους χώρους και κάποιος συνάδερφος μας συνέταξε πίνακα μέτρων και ποσοστών και κάποια συμβολαιογράφος συνέταξε το συμβόλαιο και κάποιος υποθηκοφύλακας το μετέγραψε...και σόι πάει το βασίλειο...
Αυτό που ρωτάω λοιπόν εγώ είναι ποια χιλιοστά να λάβω υπόψιν μου για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης γιατί η λογική μου λέει πως μάλλον τα συμβόλαια είναι άκυρα και σκέφτομαι να επικεντρωθώ στα ποσοστά που κατείχαν οι ιδιοκτήτες πριν συνταχθούν αυτά τα συμβόλαια δηλαδή με υπέρβαση δόμησης 50%της επιτρεπομένης .
Μ'αυτή τη λογική και αν λάβω υπόψη μου και τα αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη όλη η οικοδομή μου βγάζει υπέρβαση ένος ολόκληρου ορόφου δηλαδή όλο το κτήριο βγάζει όσο τόσο ποσοστό υπέρβασης όσο το κάθε αυθαίρετο χωριστά.
Μου φαίνεται λογικό αλλά δέχομαι και άλλες απόψεις...